Postavit dům bez střechy není zrovna moudré. To člověk zjistí nejpozději po prvním dešti. Aby mělo zastřešení nějaký smysl, musí se vyrobit správně a z vhodného materiálu. Takovým jsou například střešní plechy.
Vysoká odolnost
Střecha musí být v první řadě odolná, a to nejen proti mechanickému poškození, ale také vůči různým přírodním vlivům, jako jsou voda a sluneční záření. Obojí dokáže při dlouhodobém působení poškodit celou řadu materiálů. Plechová střešní krytina mezi ně samozřejmě nepatří. Jinak by se vůbec nedala použít.
Aby však byl trapézový plech skutečně natolik odolný, aby rychle nepodléhal zkáze, je potřeba ho obohatit o speciální organické látky, s jejichž pomocí se stává daleko houževnatější. Díky tomu může střecha z plechu dobře fungovat i desítky let, aniž by bylo potřeba na ní provádět jakékoliv úpravy.
Plech je lehký
Každé malé dítě moc dobře ví, že plech nepatří mezi nehmotnější materiály na planetě. V tomto případě je to samozřejmě plus, jelikož se s ním mnohem lépe pracuje. Díky nízké váze je možné vyrábět větší profily, což vede k tomu, že je plechová střecha obvykle poměrně rychle hotová.
Samotná vysoká kvalita pokrývky však nestačí. Střecha musí být také adekvátně upevněna. K tomu je nezbytné použít vhodné kotevní materiály v dostatečně velkém množství. Když se zde bude šetřit, je dost pravděpodobné, že část střechy během silnějších větrných smrští odletí, což je potenciálně nebezpečné i drahé.
Zateplení
Plechové střechy jsou samozřejmě zcela nepromokavé, když se dobře namontují, nicméně zvládnou také izolovat vnitřní prostory od chladu i horka, a dokonce dokáží fungovat rovněž jako protihluková bariéra.
Samy o sobě to ovšem nedokáží. Je potřeba je doplnit o vhodné izolační materiály. Ty už se dnes používají víceméně vždy, jelikož se tím zvyšuje komfort a zároveň jde o rentabilní řešení. Díky dobré izolaci je totiž možné uspořit nemalé peníze.