Ženy na mateřské dovolené to nemívají tak úplně snadné. Dostávají sice peněžní příspěvek v mateřství (takzvanou „mateřskou“), avšak na rozdíl od dřívějšího platu je částka samozřejmě nižší a její výplata trvá jen pár měsíců. Poté se rodinný rozpočet sníží o několik tisíc korun. A jestliže je žena samoživitelka, ani sociální dávky nepomohou v dostatečné míře, jestliže otec na dítě nepřispívá.
Avšak ani při úplné rodině to nemusí být jednoduché – otec může přijít o práci (což je dnes naprosto běžná záležitost) a pak se jeho případná podpora v nezaměstnanosti a mateřská stanou jedinými rodinnými příjmy. Tehdy se může stát ekonomická situace rodiny zcela neúnosnou.
Kromě toho může nastat případ, kdy i poměrně dobře situovaná rodina potřebuje peníze na mimořádný výdaj. Třeba na pořízení většího auta, aby se tam vešly i děti tak, jak stanoví zákon.
A tak se někdy žena na mateřské dovolené rozhodne požádat o půjčku. Obrátí-li se na banku, bývá zpravidla odmítnuta (obzvláště pak samoživitelka) – není totiž považována za bonitního klienta.
Jiný postoj však sdílejí různé nebankovní instituce a vycházejí matkám na mateřské či rodičovské dovolené vstříc. Neúčelová půjčka se pak pro ně stane výpomocí v těch situacích, kdy není možné vyjít s běžnými příjmy, anebo když je zapotřebí jednorázově větší suma peněz.
Jakým způsobem má tedy matka o půjčku požádat, rozhodne-li se využít vstřícnost nebankovní společnosti?
Většinou to jde velice snadno, pomocí internetu. Na webových stránkách té které finanční instituce bývají jednoduché formuláře k vyplnění potřebných údajů. Soukromí poskytovatelé finanční výpomoci obvykle nezkoumají registry dlužníků, takže lze získat půjčku i v případě menší zadluženosti. A peníze mohou být na účtu během 24 hodin.
Nebankovní ústavy někdy poskytují i půjčky dlouhodobé a ve výši statisíců – tehdy však musí být úvěr zajištěn nemovitostí, movitou věcí, anebo ručitelem.