Roušky se znovu vrátily do našich životů. Od čtvrtka 10. 9. 2020 bude znovu povinné jejich nošení ve vnitřních prostorách. Víte, jak se o roušku správně starat, aby splnila svou funkci?
Jak často roušku měnit a jak prát
Roušku si sundaváme za tkalouny nebo za gumičky, jinak se jí nedotýkáme. Pakliže nosíte roušky z lékárny, dodržujte zásady jejich používání tak, jak to skutečně zamýšlel jejich výrobce. Jednorázové roušky jsou pouze na jedno použití. Vydrží vám přibližně 2 až 3 hodiny.
Použitá rouška patří do směsného odpadu. V případě, že si ji zadýcháte, například tím, že hodně mluvíte, rouška více navlhne. Navlhnutí může být způsobeno i tím, že má nositel rýmu. To zkracuje její živnost. Proto si ji možná budete muset vyměnit i častěji. Pamatujte na to, že žádná rouška vás ale nemůže chránit stoprocentně.
Vlastnoručně ušitou látkovou roušku můžete nosit opakovaně. Důležité je ji vyvařit a vyžehlit. Roušku můžete jednoduše vyprat nejméně na 60 °C, případně na 90 °C. Perte alespoň po dobu 30 minut. Přípustné je také namočit ji do hrnce. Varem ji nechte projít nejméně 5, raději 10 minut.
Jak se starat o textilní roušky
Do sušičky vaše rouška může, sterilizaci v mikrovlnné troubě však raději nezkoušejte. Pokud nemáte sušičku, doporučuje se roušku jednoduše přežehlit, a to nejlépe napařovací žehličkou. Pokud takovou nemáte, použijte svou žehličku nastavenou na nejvyšší teplotu. Samotné vyžehlení nelze považovat za dostatečnou péči o roušku.
Roušku nepereme společně s běžným ošacením. Pokud se vám nechce prát jen samotnou roušku nebo ji nemáte k čemu do pračky přidat, skladujte použité roušky v sáčku a vypereme naráz teprve větší množství.
Textilní rouška vám vydrží cca 3 až 4 hodiny nošení. Dezinfikovat bychom ji měli po každém použití. Z tohoto důvodu je vhodné přemýšlet už u šití podomácku vyrobené roušky: Vhodné je použít bavlnu, neboť snese i mnohonásobné vyvaření. Dvojitá vrstva je účinnější než jednovrstvá ochrana.