Starat bychom se měli o každé boty, o ty outdoorové ale obzvlášť. Právě ony nás nesou stovky tisíc kroků, můžeme se na ně spolehnout, když kráčíme vysoko v horách daleko od civilizace, podrží nás na trávě i skalách. Jak se jim za to odvděčit?
Stejně jako existuje speciální čistič na bílé boty, černé boty nebo třeba na kožené, i outdoorová obuv si vyžaduje extra péči. Záleží zejména na tom, z jakého materiálu je vyrobená.
Obuv s textilním svrškem
Textilní obuv nevydrží tak dlouho jako ta kožená, ale má své výhody. Může být hezky barevná, určitě je prodyšná, takže skvělá na léto. Nezapomínejte ji vždy správně vysoušet, použít lze vysoušeče do bot. Pokud je nemáte, vycpěte obuv novinami, které do sebe natáhnou vlhkost. Zvenčí botu ošetřujte přípravkem na textilní obuv. Vhodná je například čisticí pěna na boty.
Na kožené boty patří krém
Existují univerzální čističe na boty, které lze použít jak na kůži, tak na textil. Takové jsou vhodnou investicí, jestliže nemáte upotřebení pro extra čistič na textilní boty a další na ty kožené. Nové kožené pohorky každopádně potřebují nějaký krém. Ale ten, který je k tomu účelu určený! Krém na ruce nebo na kdo ví co jiného může způsobit změknutí kůže, což ve finále snižuje její životnost.
Goretexové boty vyžadují speciální péči
Goretex nebo jiná funkční membrána jsou specifická. Svrchní vrstva boty musí být prodyšná a zároveň vodoodpudivá, což klasické přípravky nezaručují. Když použijete špatný přípravek a vrstva nad membránou bude nacucaná tímto přípravkem, tedy neprodyšná, zničíte celý princip membrány. Určitě si tedy pořiďte čistič na obuv určený přímo pro membránovou obuv.
Nepodceňujte lžíci na obuv
Pak byste samozřejmě měli dodržovat taková ta klasická pravidla jako neukládat obuv přes zimu do botníku špinavou a mokrou, obouvat se pomocí lžíce na boty a řádně si zavazovat tkaničky.