Neděle, 4 prosince, 2022
spot_img
spot_img
- Komerční sdělení -spot_img

Redakční výběr

Na podzim je skvělá doba nechat si zkontrolovat podezřelá znaménka

Letošní léto nám dopřálo více než dost slunečních dnů. Sice se málokdo z nás vydal na zahraniční dovolenou, ale podnebí v České republice si s tím cizokrajným tropickým moc nezadalo. Pomalu se blíží podzim, sluneční paprsky už se trochu umírnily a brzy nás čekají podzimní plískanice.

Věnovali jste se letos slunění o trochu více, než jste zvyklí? Nyní na podzim je nejlepší doba na to, nechat si zkontrolovat mateřská znaménka a podezřelé pihy, popřípadě si je nechat odstranit. Melanom je jedním z nejzákeřnějších a nejpodceňovanějších typů rakoviny. Nebolí, nad nějakým tím znaménkem mávneme rukou a většina z postižených se k lékaři dostane pozdě, až když primární nádor stihne po těle vytvořit metastázy.

Po roce 2000 lidé přistupovali k opalování velice zodpovědně, měli povědomí o všech rizicích, poctivě používali krémy a oleje s vysokým ochranným faktorem a méně se slunili. V posledních letech se zdá, že se opět přestávají melanomu obávat, nepoužívají ochranu před sluncem a i když se kolikrát brutálně spálí, neřeší to.

Přitom melanom umí být velmi zákeřný. Každý rok se diagnostikuje 160.000 nových případů melanomu. To není zrovna malé číslo, že? Nepodceňujte prevenci a pravidelně se prohlížejte. Pokud se vaše mateřské znaménko začne měnit, černat, či jinak světlá piha změní tvar na asymetrický, bude lepší, když navštívíte kožního lékaře, aby vám útvar na kůži prohlédl.

Zpozorněte také, pokud se vám pod nehty utvoří hnědé prouhy, i to může být jeden z druhů melanomu. Existují dokonce i melanomy, které se nachází v očích. Melanom si neuženete pouze na slunci, opatrní buďte také při návštěvě solárií a nehtových salónů. I tam se gely nanášejí pomocí UV lamp a bylo zjištěno několik případů melanomu, kde se prokázala přímá souvislost s těmito UV lampami.

  Zvyky, které vám ničí sexuální život

Návštěvy kožního lékaře se neobávejte, vyšetření je bezbolestné, pokud si diagnózou nebude jistý, udělá vám další testy, popřípadě doporučí znaménko odstranit. To se dělá běžnou cestou chirurgicky, popřípadě pomocí laseru, tam kde je podezření na melanom se laserová technologie při odstranění nepoužívá, nebyly by vzorky pro laboratoř, aby melanom skutečně potvrdila. I když bude vaše znaménko nezhoubné, ale vyskytuje se na místě, kde vám vadí, nechte si jej raději odstranit. Podzim a zima jsou pro to skvělým obdobím. Po odstranění znaménka se totiž nedoporučuje vystavovat pokožku slunečním paprskům.

- Komerční sdělení -spot_img

Latest Posts

- Reklama -spot_img

Nepropásněte

- Komerční sdělení -spot_img